Video tutoriály & vzdělávací videa

Provést uživatele určitým procesem, postupem, nebo jim něco jednoduše vysvětlit, může být během na dlouhou trať, který vám vezme spoustu energie a času. I proto se krátké video tutoriály a vzdělávací videa stále více dostávají do popředí. Jejich velkou výhodou je, že za pár minut díky nim dokážete odprezentovat neskutečné množství informací. Diváci si navíc mohou video kdykoliv zastavit, případně se vrátit ke konkrétní části.
Také nesmíme zapomenout, že díky nim ušetříte velké množství času, protože po pořízení videa se již informace šíří samy, a nemusíte nic opakovaně vysvětlovat.

Co jsou vzdělávací videa?

Vzdělávací videa jsou kreativní videa, jejichž cílem je někoho něco naučit. Přinášejí mnoho výhod – pro vás i pro spotřebitele. Vy získáváte zdroj, který můžete používat dlouhodobě, což znamená efektivní investici. Stejně tak se vaši zákazníci či zaměstnanci, kterým jsou videa určena, dostanou přesně k tomu, co hledají a potřebují.

Taková videa a tutoriály jsou přehledné, často doplněné hlasovým či textovým doprovodem. Spotřebitel díky nim ušetří svůj čas, který by jinak strávil hledáním informací. Vy jejich prostřednictvím zvýšíte hodnotu svého produktu, služby nebo posílíte pozitivní image společnosti. Spotřebitel dostal přesně to, co potřeboval, ušetřili jste mu spoustu času a přinesli mu řešení.

Kdo? Co? Pro koho?

Vzdělávací videa jsou vhodná pro každou společnost, která chce v něčem vzdělávat své cílové publikum. Videa mohou být zpracována na několik způsobů – buď jako záznamy obrazovky nebo jako instruktážní videa. Ta mohou být animovaná nebo zobrazovat reálné osoby. Témata, kterým se videa věnují, jsou také rozmanitá – například zdraví, cvičení, představení složitého produktu či určitého procesu, vzdělávání zaměstnanců v různých oblastech, technika, online prostor, používání softwaru a další.

Jak na úspěšná vzdělávací videa

Pokud chcete, aby bylo vaše vzdělávací video efektivní, je třeba odpovědět si na následující otázky:

  • Co chceme říci? Jaký je cíl videa?
  • Komu to chceme sdělit? Koho máme něco naučit? Kdo je naše cílová skupina?
  • Jak mu to chceme sdělit? Jaký styl videa si představujeme? Zvolíme animované video, nebo použijeme reálné osoby?
  • Jakým jazykem mu to řekneme? Použijeme mluvené slovo, textový doprovod nebo kombinaci?

Je opravdu důležité, aby bylo vaše video jasné a snadno pochopitelné. Vysvětlujte a ukazujte. Nebojte se zapojit i kreativitu, abyste vytvořili nezapomenutelný obsah. Využijte různé grafické prvky, infografiky či reálné ukázky.

Jaké vzdělávací video je pro vás to pravé? 

Screencast vzdělávací video

Tento typ videa je vyhledávaným právě tehdy, když spotřebitelé poznávají daný software. Chtějí o něm zjistit víc. Jak vypadá, jak funguje. Často se stává, že spotřebitelé před zakoupením nového softwaru sami vyhledávají tato videa, aby se rychleji zorientovali a naučili se se softwarem pracovat. Stejně tak spotřebitelé dávají přednost produktům, které mají více vzdělávacích materiálů, a to i přes vyšší investici.

3D vizualizace a virtuální realita

Nejčastější využití této formy produkce najdete v průmyslu a ve vzdělávání nových zaměstnanců. Výhodou 3D produkce je, že umí pracovat s reálnými modely zařízení a simulovat podmínky, se kterými se mohou noví zaměstnanci setkat během své práce. Následně je pro ně tak mnohem snazší se aktivně zapojit do běžícího provozu.

Realizace podobných videí může být časově i finančně náročnější, ale na druhé straně podniky díky nim ušetří na školících zařízeních nebo případných odstávkách výroby pro potřeby školení. Vše je  možné realizovat ve virtuálním prostředí! Zaměstnanci se dokáží zábavnou a interaktivní formou, kterou si mnohem snáze zapamatují, naučit vše o chybách stroje, jeho údržbě, vnitřních částech strojů, a to bez jakéhokoli vlivu na provoz podniku.

Kreslená videa 

Univerzální videa, která dokážou vše vysvětlit veselou a hravou formou. Používají se hlavně u takových produktů a služeb, u kterých je problém natočit reálné video, nebo když se jedná o vysvětlení abstraktních procesů, například v ekonomických nebo medicínských směrech.

Hraná videa

Hrané video s použitím reálných postav je ideální cestou, pokud potřebujete vysvětlit a ukázat určitý proces v reálném prostoru, například z oblasti vaření, různých domácích prací apod. A aby bylo takové vzdělávací video více zajímavé a autentické, můžete ho zkombinovat i s ilustračními prvky.

Sdílet:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Obsah

Související příspěvky

Jste připraveni vytvořit své jedinečné animované video?